Navigation
Home Page

Who's Who

The Bath and Wells Multi Academy Trust

 

To find out more about our Trust, please follow the link below.

Our Governors

 

To meet our school's Governors please select the link below:

Meet The Team

 

The Leadership Team

Headteacher

Nigel Johnson

Deputy Head

Lizzie Allen

Assistant Head / Safeguarding Lead / SENCO

Fiona O'Connor

Nursery Manager

Alice Tolen

EYFS Phase Leader 

Dan Slavin (temporary during 2019)

KS1 Phase Leader

Dan Slavin

Lower KS2 Phase Leader

Lizzie Allen (temporary during 2019)

Upper KS2 Phase Leader

Jess Gudgeon

Phase Leader

Jenny Lacy

Business Manager

Gavin Duenas

 

 

 

 

The Teaching and Learning Team

Ash Class Teacher (YR)

Nicki Bassett

Beech Class Teacher (YR)

Grace Bartholomew

Elm Class Teachers (Y1)

Elaine Thorne / Sephi Williams

Holly Class Teacher (Y1)

Becky Gibbs

Maple Class Teacher (Y2)

Jessica Priddle

Oak Class Teacher (Y2)

Dan Slavin

Pine Class Teacher (Y3)

Katie Dickinson

Poplar Class Teacher (Y3)

Samantha Henderson

Rowan Class Teacher (Y4)

Nicola Forbes

Sorrel Class Teacher (Y4)

Lara Bowden

Sycamore Class Teacher (Y5)

Emily Tucker

Walnut Class Teachers (Y5)

Karen Grattan / Kat White 

Yew Class Teacher (Y6)

Madeleine Carrington

Willow Class Teacher (Y6)

Jenny Lacy

Upper KS2 Phase Lead  Jessica Gudgeon

PE / PPA Teacher 

Lucy Ray

Class Teacher Georgie Yarde (maternity leave 2019) 
 

 

Safeguarding Coordinator

Beth Ollive

PFSA

Debbie Mason

Family Support & ELSA

Kay Maynard

 

 

EAL Teaching Assistant

Bryonie Coles

Speech Therapist

Lizzie Davies

ELSA 

Charlie Hancock

HLTA

Mandy Willcocks

HLTA

Karen Harper

HLTA

Amanda Deverill

HLTA

Amanda Channon

HLTA

Caitlin Berry

HLTA

Emily Taylor

Teaching Assistant

Mel Churches

Teaching Assistant

Joanna Hartholt

Teaching Assistant

Nicola Goodall

Teaching Assistant

Vicki Wager

Teaching Assistant

Kirstie Ashley

Teaching Assistant

Sarah Polley

Teaching Assistant

Karen Lockyer

Teaching Assistant

Avril Grave

Teaching Assistant

Felicity Ssebugenyi

Teaching Assistant

Emily Cobb

Teaching Assistant

Charlene Passmore

 

 

Forest School Lead

Vacancy

 

 

The Nursery Team

Nursery Manager

Alice Tolen

Senior Early Years Practitioner Squirrels

Lettie Fachini

Senior Early Years Practitioner Acorns

Siobhan Duncan

Senior Early Years Practitioner & SENCo

Emily Hewitson

Early Years Practitioner

Annamaria Lauriola

Early Years Practitioner & EAL support

Joanna Nowak

Early Years Practitioner

Stacey Rossiter

Early Years Practitioner & Deputy SENCo

Sarah Coles

Early Years Practitioner

Kerrie Goodier

Early Years Practitioner

Verity Cole

Early Years Practitioner

Liz Dyer

Early Years Apprentice

Daniella Norie

 

 

The Office Team

Finance Officer

Gavin Duenas

School Office

Nickie Ward

School Office

Dawn James

Nursery Office

Vicki Goodridge

Office Support

Lorrin Franco

 

 

The Lunchtime Team

Lunchtime Supervisor

Paula Riley

Lunchtime Supervisor

Charlene Passmore

Lunchtime Supervisor

Lynn Ramsey

Lunchtime Supervisor

Tracey Wilkes

Lunchtime Supervisor

Lorrin Franco

Lunchtime Supervisor

Sharon Sealey

Lunchtime Supervisor

Alice Northcote Brewer

Lunchtime Supervisor

Cara Woolgar

Lunchtime Supervisor

Beth Perry
Lunchtime Supervisor Cover

Alice Deverill

Lunchtime Supervisor Cover

Michelle Parsons

 

 

Kitchen Supervisor

Kerry Louisa

Catering Staff

Catherine Ellis

Catering Staff

Doris France

Catering Staff

Claire Forward

Catering Staff Diane Needs

Catering Staff

Clair Davis

 

 

The Site Team

 

Cleaner

Diane Needs

Cleaner

Lynn Ramsey

Cleaner

Paula Riley

Cleaner

Cara Woolgar

Cleaner

Carol Escott

Cleaner

Claire How

Cleaner

Kerry Louisa

 

 

Site Manager

John Millard

 

 

The Extended School Team

 

Breakfast / Late Club Assistant

Mandy Willcocks

Breakfast / Late Club Assistant

Mel Churches

 

For more information on the Nursery please click here.

 

 


Top